Prozkoumejte okolí

Kilometry běžeckých, cyklistických a turistický tras i lyžařské sjezdovky.

Chalupa se nachází na pozemí Jizerský hor a Krkonoš a je ideálním výchozím bodem pro výlety do obou přiléhajících pohoří. Kořenov je protáhlá vesnice s rozsetými roubenými chalupami na kopcích, známá pro skvělé cyklo i pěší výlety a v zimě běžecké tratě. Její poznávací dominantou je bílá kaplička či rozhledna Štěpánka, pod obec spadají i nedaleké Příchovice i osada Jizerka. 

V pěším dosahu je několik restaurací a jeden obchod, stejně tak i autobusová zastávka a vlakové nádraží Kořenov se známou ozubnicovou železnicí na trase Tanvald-Harrachov. 

V okolí chalupy jsou lesy, louky, stezky, široká nabídka sportovních aktivit včetně mnoha lyžařských středisek.

Lyžování

V Kořenově je cca 900m od chalupy areál Mýtiny a několik dalších menších o něco dále. V okolí pak další: Příchovice/ U Čápa (4km), Harrachov (4km), Rejdice (6 km), Rokytnice nad Jizerou (10km), Paseky (10km).  Ve vybraných skiareálech jsou půjčovny lyž. vybavení i lyžařské školy.

Běžecké trasy

V Kořenově a okolí se nachází celkem 60km upravovaných běžeckých tras, které navazují na další upravované trasy - jedním směrem na Smědavu a Bedřichov a ve druhém směru na Krkonoše. Naši hosté si rovněž oblíbili běžecké trasy na polské straně u Jakuszyce.

Turistika a cyklistika

V okolí Kořenova je celá řada značených turistických tras i cyklotras, na kterých si na své přijdou všichni, kteří mají rádi krásnou přírodu a zejména nádherné výhledy do kraje.

Podívejte se níže na naše tipy na výlety.

Monkey Park Harrachov

Špičková zahraniční technologie bobové dráhy a lanové centrum v Harrachově. Dráha je v provozu celoročně, je cca 1 km dlouhá, při 38 m převýšení, průměrném sklonu 6% a maximálním sklonu 12 %, má 17 zatáček.

Golf Harrachov

Golfové hřiště v Harrachově (4km) je jedno z nejvýše položených hřišť v Čechách (730 m.n.m), je ryze naturální, malé, doslova vtlačené na místní paloučky s mnoha stromy, všude okolo hustý les - velmi nádherné místo. V provozu od 2001, 9 jamek.

Bowling

Možnost pronájmu bowlingové dráhy v kořenovském Hotelu Příchovice.

Tipy na výlety

Nechte se inspirovat.

Rozhledna Štěpánka
Rozhledna Štěpánka

Pěšky se dá od chalupy dojít lesem až ke kamenné novogotické rozhledně Štěpánka na vrchu Hvězda (959 m.n.m.), která je nejstarší rozhlednou v Jizerských horách. Výška rozhledny je 24 m a výhled z ní je opravdu krásný.

Osada Jizerka
Osada Jizerka

Tato malebná, kdysi sklářská osada, se nachází až u samých hranic s Polskem. Určitě stojí za návštěvu pro svoji malebnost s dosud neposkvrněnou čistou přírodou a rašeliništi. V zimě nabízí Jizerka přímo ráj pro běžkaře, v létě pro cyklisty.

Ozubnicová dráha
Ozubnicová dráha

Ozubnicová železnice Tanvald-Harrachov je raritou v ČR a i když dnes již sice původní ozubnicové lokomotivy nahradily stroje s adhézním pohonem, projížďka po této trati stále stojí za to. Každoročně se konají v létě nostalgické jízdy historickými železničními vozidly, aktuální informace najdete zde.

Maják a muzeum Cimrmanovy doby
Maják a muzeum Cimrmanovy doby

První oficiální muzeum českého génia a dobrodruha bylo otevřeno v létě 2013 v areálu U Čápa. V tomto roce byl i vztyčen maják, ze kterého je krásný výhled do okolí. Areál u Čápa je skvělým místem v zimě i v létě hlavně pro rodiny s dětmi.

Mumlavské vodopády
Mumlavské vodopády

Mumlavské vodopády se nachází poblíž Harrachov na řece Mumlava. Jsou nejbohatším vodopádem na vodu řítící se s hukotem po celé šířce koryta do hloubky přibližně 10 metrů. V každém ročním období je jiný, v zimě dokonce zamrzá a stává se z něj "ledopád".

Čertova hora v Harrachově
Čertova hora v Harrachově

Lanovka na vrchol Čertovy hory je v provozu celoročně a ušetří více než 300 výškových metrů při cestách na hřebeny Krkonoš, v létě vozí i horská kola. O prázdninách bývá u dolní lanovky kromě dětského hřiště i obří trampolína a skákací hrad pro děti.

Sklárna a minipivovar Harrachov
Sklárna a minipivovar Harrachov

V Harrachově doporučujeme prohlídku sklárny a minipivovaru Novosad a syn, během které se návštěvníci  dostanou do těsné blízkosti pracujících sklářů a shlédnout kompletní postup zpracování skla hutními technologiemi. Součástí exkurze je i unikátní 100 let stará historická brusírna skla, poháněná transmisemi a vodní turbínou. 

Hornické muzeum Harrachov
Hornické muzeum Harrachov

Při deštivém dny je možné navštívit Hornické muzeum v Harrachově. Prohlídková štola je dlouhá zhruba 1000 m, trasa vedená typickým prostředím rudného dolu je vysypána štěrkovou drtí a osvětlena, průměrná roční teplota je zde 7°C. Kromě kompletního těžního stroje návštěvníci uvidí důlní vozy, akumulátorovou lokomotivu, důlní nakladač aj.

Liberec
Liberec

Liberec je od Kořenova vzdálený cca 30km a nachází se v něm Centrum Babylón s vodními atrakcemi a tobogánem, IQPark a IQLandie, ZOO a také velice pěkná botanická zahrada.